Czas deweloperów.

Najlepiej widać, że na dzisiejszym rynku budownictwa mieszkaniowego coraz znaczniejszą rolę odgrywają różnego rodzaju prywatne przedsiębiorstwa deweloperskie, gdy zdecydujemy się porównać obecną sytuację z tym jak to wyglądało w czasach Polski Rzeczpospolitej Ludowej bądź na samym początku lat 90-tych XX w. W tamtym okresie zdecydowanie najwięcej do powiedzenia miały na rynku nieruchomości w naszym kraju w dużej mierze zwykłe spółdzielnie mieszkaniowe, a także przedsiębiorstwa i państwowe biuro projektów pod zwierzchnictwem władz centralnych. O działalności gospodarczej deweloperów i innych prywatnych przedsiębiorców nawet nie było mowy.

W dzisiejszych czasach o tym, jak olbrzymi procent udziału w rynku mają w swoich rękach firmy deweloperskie, najlepiej można się przekonać przede wszystkim w stolicy Polski, Warszawie. Zdumiewające nawet dla różnej maści ekspertów z branży budowlanej jest zwłaszcza to, w jak olbrzymie dynamicznym tempie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe i usługowe w mieście z syreną w herbie, a także to jak często mają one ogromny rozmach i niezwykle wysoki standard. Sprzedaż apartamentów i mieszkań deweloperskich oraz liczba nowych inwestycji biurowych w tej blisko dwumilionowej metropolii, jest nieporównywalna do jakiegokolwiek innego dużego miasta w Polsce.

Co jest tego głównym powodem według ekspertów?

To co szczególnie wyróżnia rynek warszawski od dajmy na to wrocławskiego lub gdańskiego czy krakowskiego, jest przede wszystkim fakt, że ten pierwszy szczyci się zdecydowanie najlepszą renomą oraz marką zarówno w naszym kraju jak i w skali świata. Nie do pominięcia jest również fakt, że nasza stolica wytwarza prawie jedną piątą całego polskiego Produktu krajowego brutto. Inne ośrodki takie jak na przykład drugi co do wielkości Kraków, nie mają na tyle potencjału ludzkiego oraz tym bardziej przemysłowego, aby móc dorównać pod tym względem Warszawie. Rozpoznawalność naszej stolicy jest największa wśród biznesu światowego. Niewątpliwie o wiele znaczniej popularne jest w wyszukiwarkach hasło “apartamenty w warszawie” niż choćby “apartamenty w Krakowie na sprzedaż”.

Korzystne wyglądają również dla samej Warszawy wszelkie prognozy demograficzne. Zwiastują one mianowicie, że jako jedno z zaledwie kilku większych polskich miast może ona liczyć w najbliższym okresie na choćby mały przyrost liczby swoich mieszkańców, co dodatkowo powiększa jej potencjalny rynek zbytu na nowe inwestycje czy apartamenty.

Jeżeli mówimy o mieszkaniach deweloperskich to Warszawa jest zdecydowanym liderem także pod względem liczby metrów kwadratowych nowych powierzchni. Inwestycje deweloperów można spotkać tam na każdym kroku w różnych dzielnicach miasta. Aktualnie największa liczba nowych budynków powstaje w takich częściach Warszawy jak Bemowo, Wilanów, Wola, a także samym w Śródmieściu, gdzie co rok wyrasta nowy drapacz chmur. Taka duża liczba nowych inwestycji rodzi jednak niestety liczne problemy dla miasta i komunikacji w nim. Niewątpliwe ciemną stroną medalu licznych inwestycji jest chaotyczna rozbudowa miasta i nadmierny rozrost dalekich od centrum przedmieść . Miasto musi wtedy radzić sobie z wydatkami na dodatkowe inwestycje komunikacyjne oraz w infrastrukturę

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)