Czym różnią się oczyszczacze powietrza?

Powodem, dla którego decydujesz się na zakup oczyszczacza powietrze, jest najprawdopodbniej twoje zdrowie. Może on pomagać utrzymać dobre zdrowie lub pomóc członkom rodziny, którzy mają alergie, astmę lub inne problemy z oddychaniem. Jeśli któryś z członków twojej rodziny cierpi na alergię, dobrze wiesz, że różne rodzaje alergii powodują różne zagrożenia. Oznacza to, że alergie oraz inne problemy, którymi chcesz się zająć, mogą wymagać różnych typów oczyszczaczy powietrza. Z tego powodu musisz kupić oczyszczacz dostosowany do twoich potrzeb, nie tylko taki, który ma dobre oceny i recenzje.

Niektóre z popularnych oczyszczaczy powietrza są typu: UV, generatora Ozonu, generatoru jonów, elektrostatycznych lub HEPA. Niektóre z bardziej znanych marek to: Air-O-Swiss, Blueair, Allerair, IQAir, Ionic Breeze i Friedrich.

UV, oznaczające światło ultrafioletowe jest typem oczyszczacza powietrza, który ma ograniczone działanie. Zabija jedynie wirusy i bakterie. Dopóki nie jest użyty z innym typem oczyszczacza nie robi nic dymowi ani innym szkodliwym gazom czy cząsteczkom. Niektóre znane marki włączają do urządzeń światło UV równolegle z innymi formami oczyszczania powietrza co jest dużym plusem.

Generator Ozonu działa używając trzy atomy tlenu, które są niestabilną molekułą. Jeśli pamiętasz ze szkolnych zajęć chemii, tlen dąży do bycia podwójną molekułą (O2), nie potrójną (O3). Molekuły tlenu będą chemicznie reagowały z innymi cząsteczkami w powietrzu. Należy mieć na uwadze, że istnieją normy, które regulują ilość Ozonu na który może być wystawiony człowiek. Może być on niebezpieczny.

Ozonator Korona A 0420 – 30 gh A

Ozonator Korona A 0420 – 30 gh

Mniejsze oczyszczacze powietrza są czasem oparte na generowaniu jonów. Pracują przez produkowanie elektrycznego ładunku na cząsteczkach. Ładunek ten powoduje, że inne cząsteczki zlepiają się. Sposób ten sprawuje się dobrze, lecz ma kilka wad. Ten typ oczyszczacza nie posiada wiatraka, więc nie porusza powietrza. Kolejną jest to, że zbite cząsteczki przyczepiają się do ścian i innych obiektów blisko maszyny, przez co obiekty te stają się brudne. Mówi się też, że produkują zbyt wysoką ilość Ozonu.

Jedna specyficzna marka oczyszczaczy bazuje na niemalże tej samej zasadzie co generator jonów. Używa on elektrycznie naładowanych płytek z ładunkiem, który przyciąga cząsteczki. Przyczepiają się one tylko do płytek przez co nie brudzą ścian i innych obiektów. Jedyną wadą jest znów brak wiatraka.

Inni producenci posiadają produkty podobne do oczyszczacza opierającego się na metodzie naładowanych płytek. Ten typ technologii jest elektroniczny lub elektrostatyczny. Nie są one nowe. Była ona używana od dłuższego czasu i jest jednym z lepszych rozwiązań na problemy z alergią. Nie jest jednak dobre na problemy z astmą i innymi problemami z oddychaniem. Różnica między tym typem, a tym, z naładowanymi płytkami, jest taka, że posiada on wiatraki przez co porusza duże ilości powietrza.

Ostatnim typem oczyszczaczy powietrza, który będzie tu omówiony, jest HEPA. HEPA jest najlepszą opcją dla ofiar astmy. Jest także jedną z lepszych, jeśli chodzi o usuwanie odoru. Jest systemem filtracyjnym. Jak z każdym systemem, ten także ma kilka wad. Filtrów HEPA nie można czyścić, więc muszą być reguralnie wymieniane. Bywają drogie oraz, dodatkowo, głośne.

Twój wybór oczyszczacza powietrza powinien opierać się na kilku prostych czynnikach.
Jakie są twoje potrzeby? Jak dużą powierzchnię chcesz oczyszczać? Jakie, jeśli są, problemy zdrowotne chcesz wyeliminować? Czy hałas ci przeszkadza? Rozważ każdy z nich. Dodatkowo, pamiętaj o swoim budżecie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)