Dofinansowanie do kredytu hipotecznego MdM

Wsparcie dla młodych osób planujących sfinalizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu będzie najprawdopodobniej realizowane w rządowym projekcie Mieszkanie dla Młodych jeżeli tylko Izba wyższa parlamentu przyjmie ustawę i prezydent ją sygnuje.
Nowatorski program MdM jawi się obiecująco, a poza tym że najprawdopodobniej pomoże wielu młodym osobom w zakupie ich pierwszego mieszkania, to jeszcze pobudzał taktykę pro-rodzinną dlatego że jest szansa otrzymać z budżetu państwa tym więcej dopłaty im więcej dzieci małżeństwo będzie posiadać.

Generalnym warunkiem jest to iż subwencja do kredytu hipotecznego będzie się tyczyła jedynie nieruchomości nowo wybudowanych, więc rynek wtórny nie wchodzi w grę. Ponadto dofinansowanie będzie do udziału własnego a nie jak to bywało do tej pory do odsetek od kredytu, co znamiennie podnosi atrakcyjność przedsięwzięcia porównując do jego prekursora czyli do słynnej Rodziny na Swoim. Tego typu podejście do sprawy pomoże zwiększyć młodym ludziom ich zdolność kredytową.

W projekcie MdM mogą partycypować tak single jak i małżeństwa, z latoroślami i bezdzietne. W wypadku posiadania jednego dziecka subsydium do kredytu opiewać będzie na dziesięć proc., przy dwójce dzieci już 15 proc.. Jeśli w trakcie pierwszych 5-ciu lat od wprowadzenia się do kupionego mieszkania przyjdzie w rodzinie na świat kolejne dziecko to dodatkowo kredytobiorca dostanie subwencję w postaci kolejnych 5-ciu procent.

Limitem w programie MdM jest przede wszystkim powierzchnia gdyż subwencję otrzymamy tylko do 50 metrów kwadratowych przy czym nabywane lokum nie może przekraczać 75 metrów. Bezwzględnie musi być zakupione na pierwotnym rynku. Założenia jak i cały projekt sprawia wrażenie mieć wielu zwolenników i ma szansę stać się bardzo popularnym. To jednakże jedynie teoria, a jak kwestia będzie wyglądała w realu być może będziemy mieć sposobność przekonać się już niedługo.

Opozycja parlamentarna torpeduje rządowy projekt gdyż uważa że wyróżnia on ludzi znacznie bardziej majętnych, a nawet samych developerów ponieważ wspiera w pewnym sensie właśnie ich czerpiąc z publicznych pieniędzy z podatków. Oprócz tego ustawa ta faworyzuje młode osoby mieszkające w miastach, ponieważ na wsiach jest zdecydowanie mniej nieruchomości obecnie budowanych. Nie mniej jednak projekt MdM może stać się doskonałą alternatywą do uprzednich przedsięwzięć i pomóc bardzo wielu młodym ludziom osiedlić się w swoim mieszkaniu.

Więcej na ten temat: http://www.hipo.net.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)