Gainery – białkowe czy węglowodanowe

Suplementy dzielimy generalnie na dwie kategorie. Pierwsza z nich stanowi dopełnienie codziennej diety (suplementy diety). Druga zaś ma na celu osiągnięcie konkretnych rezultatów nie związanych z odżywianiem, np. dodać energii czy też zmniejszyć zmęczenie mięśni. Suplementy kierunkowe, czy też celowe, spożywane są najczęściej przez sportowców, lub osoby o podwyższonej aktywności fizycznej. Nie są to suplementy w obiegowym znaczeniu, które kojarzą się przede wszystkim z witaminami oraz minerałami.

Suplementy diety

Odżywki są oparte o podstawowe substancje pokarmowe, takie jak: tłuszcze, węglowodany, białka. Kompozycje tych składników zestawione są w proporcje dobrane do indywidualnego zapotrzebowania ze względu na wykonywany wysiłek. Odżywki najczęściej uzupełniane bywają dodatkowo w mikroskładniki pokarmowe: witaminy, minerały, czynniki witaminopodobne, ewentualnie tzw. quasiwitaminy. Odżywkom nadawana jest najczęściej postać proszku do sporządzania koktajlu, ewentualnie gotowych do spożycia batonów lub “drinków”. Najczęściej stosowane w celu zwiększenia masy ciała. Rynek ustalił dla odżywek kilka zasadniczych standardów. Wiodącymi producentami odżywek na polskim rynku jest Olimp, Trec, KFD i Hi-Tec. Jeśli chodzi o rynek światowy to są to: Multipower, Universal, Dymatize.

suplementy diety

Odżywki węglowodanowe – zawierają węglowodany o zróżnicowanej długości łańcucha zarówno cukry proste takie jak glukozę i fruktozę, jak i węglowodany złożone czyli maltodekstryny niskocukrzone, średniocukrzone i wysokocukrzone, wzbogacone witaminami i składnikami mineralnymi oraz olejem MCT. Mogą je stosować osoby uprawiające różnorakie dyscypliny sportowe. Stosowane są w postaci odpowiednio przygotowanych napojów jako odżywki wspomagające, w czasie długotrwałych, wyczerpujących zawodów, w celu utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi oraz osiągnięcia równowagi wodno-elektrolitowej.

Odżywki białkowe – preparaty wysokobiałkowe zawierające od 70% do 99% białka witaminy i minerałów. Skład preparatu zapewnia wszystkie aminokwasy niezbędne w okresie wzrostu i rozwoju organizmu oraz w warunkach nasilonego katabolizmu wywołanego treningiem sportowym lub chorobą. Może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno w dyscyplinach siłowych, siłowo-szybkościowych jak i wytrzymałościowych.

suplementy dietyOdżywki węglowodanowo-białkowe – Gainery to niezwykle popularna grupa odżywek, znajdująca się w ofercie niemal każdej firmy produkującej suplementy diety i odżywki. Jest to oczywiście rodzaj odżywek, czyli preparatów białkowo-węglowodanowych, które wzbogacają dietę w takie składniki odżywcze jak: białka, węglowodany tłuszcze. Zawartość białka w takich odżywkach kształtuje się w przedziale: 11 -35%, węglowodanów 50-85% oraz kilka procent tłuszczu. Właśnie takie proporcje makroskładników pokarmowych pomagają utrzymać dietę sprzyjającą zwiększaniu masy ciała. Do rozwoju masy mięśniowej niezbędne jest białko

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)