Gdybyś miał wątpliwości, jak urządzić łazienkę, zawsze masz nas. Prawda?

Duża, czy mała miska ustępowa? Umywalka z granitu, kompozytu, a może ceramiczna? Klasyczne, czy retro akcesoria łazienkowe? Dziś przyjrzymy się bliżej utartym mitom na temat urządzania łazienki. To szczególnie ważne, jeśli właśnie przygotowujesz swoją łazienkę do remontu.

Typowe mity na temat urządzania łazienki. My je znamy

natrysk w łazience

Zdjęcie wykorzystane w materiale zgodnie z licencją CC flickr.com przez Jay Cross

Mit 1: W małej łazience nie powinieneś stosować ciemnych barw

Błąd!

Właściwie, jest to pewnego rodzaju niedopowiedzenie. W ciemnych barwach nie ma nic złego, jeśli do twojej łazienki nie dociera słońce (brak okna), a ty zdecydujesz się na powierzchnie wykończone na wysoki połysk. Głęboka czerń w połączeniu z chromowanymi akcesoriami łazienkowymi i dużym lustrem to doskonały pomysł, aby stworzyć złudzenie wolnej przestrzeni, czystości i porządku. Co prawda utrzymanie łazienki w czystości nie będzie łatwe, ale efekt wydaje nam się wart zachodu.

Ten mit wynika z utartego schematu – braku kontekstu, bo to prawda, że jeśli w swojej łazience masz duże, przestronne okno, to nie ma co się łudzić – efekt będzie odwrotny, a tobie pozostaje tylko biel i beż.

Mit 2: Kaloryfer lepszy od ogrzewania podłogowego

Błąd!

Nie zawsze. Tzn. musisz mieć na uwadze, że grzejnik ścienny może i nie sprawia trudności w montażu, nie jest specjalnie obciążający finansowy, ale zabiera znaczną część wolnego miejsca. To szczególnie istotne, jeśli twoja łazienka ma góra 10 m kw. lub mniej. Z kolei ogrzewanie podłogowe to system, dzięki któremu ciepło rozkłada się równomiernie po pomieszczeniu, a przy tym nie zajmuje miejsca użytkowego (instalacja wymaga skucia posadzki i wpuszczenia instalacji pod płytki podłogowe).

Poza tym straty energetyczne przy ogrzewaniu podłogowym są nieporównywalnie mniejsze niż przy grzejniku.

Mit 3: Jeśli łazienka, to zwykła farba wystarczy

Błąd!

Nie, nie wystarczy. Musisz wiedzieć, że farby stosowane w łazience muszą charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością, bo w przeciwnym razie mogą być powodem, dla którego na ścianach i suficie z czasem zacznie pojawiać się grzyb.

Mit 4: Małe lustro jest w porządku

Błąd!

To zależy. Jeśli twoja łazienka jest wielkości twojego salonu gościnnego, nie ma problemu – rób co chcesz. Ale jeśli mieszkasz w bloku, a wnętrze to góra 5 m kw. powierzchni użytkowej, to im większe lustro, tym lepiej dla ciebie. Jeśli masz takie możliwości finansowe, lustrem możesz wyłożyć 100% jednej z 4 ścian w łazience.

Mit 5: Żyrandol to idealna lampa sufitowa

Błąd!

Najgorsza, jaką mogłeś wybrać. W łazience znacznie lepiej sprawdzi się podwieszany sufit z oprawami halogenowymi albo plafon + kinkiety ścienne dla rozświetlenia półcieni.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)