Hodowla ryb w domowym akwarium

Każdy, kto kiedykolwiek posiadał w domu duże, lub chociażby małe akwarium wie, że hodowla ryb to wspaniałe, dające mnóstwo radości i szczęścia zajęcie. Rybki pięknie wyglądają, cieszą nasze oko i serce jednocześnie niewiele od nas oczekując. Nikt, kto hoduje rybki nie musiał nigdy wstawać z samego rana, by wyjść z nimi na spacer lub wybierać czegokolwiek z ich kuwety. Właściciele innych zwierzątek domowych doskonale wiedzą teraz jakie to męczące.

akwarium

Domowe akwarium to pomysł, który jednocześnie cieszy właścicieli, ale potrafi też nadać wyjątkowy wystrój wnętrzu. Wszyscy, którzy kiedykolwiek zajmowali się hodowlą ryb wiedzą, że to, co ładnie wygląda wymaga wielu godzin ciężkiej pracy. Nie jest łatwo utrzymać akwarium w odpowiedniej czystości, neutralizacja zapachu roślin również nie należy zazwyczaj do najprzyjemniejszych. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo “wynalazków” od dziwnych kapsułek niewiadomego pochodzenia, po turbinach, których wolałbyś nie wkładać do akwarium nawet, gdyby w środku nie było ryb, na różnego rodzaju filtrach skończywszy. Polecam zajrzeć na przykład na www.flora-fauna.pl/pol_m_Produkty-neutralizujace-zapach-154.html.

Wydaje się być oczywiste, że nikt nie chce raczej faszerować swojego akwarium chemią, w obawie o bezpieczeństwo naszych milusińskich lepiej też nie montować w nim konstrukcji, które mogłyby im zagrażać. Filtry akwarystyczne wydają się być najlepszym możliwym rozwiązaniem. Te w zależności od naszych potrzeb podzielić możemy sobie na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Niezależnie od rodzaju mają one na celu jedno, proste zadanie – dopilnować, aby woda w akwarium stanowiła odpowiednie, bezpieczne i zdrowe miejsce dla Twoich ryb. Dobrym rozwiązaniem wydają się być filtry węglowe, choć zazwyczaj ciężko je dostać jak odrębne filtry, świetnie sprawdzają się w formie wkładu do już używanego filtra. Niezaprzeczalnie wypłukują z wody toksyny, glony czy resztki chemii stosowanej do leczenia rybek. W zamian dba o utrzymanie wysokiej czystości chemicznej wody.

Niestety, nic co dobre nie trwa wiecznie, wie o tym każdy rozwodnik i… właściciel akwarium. Wkłady z aktywnym węglem stopniowo tracą swoje dobroczynne właściwości by po miesiącu przestać w ogóle działać. Nie nadają się również do ponownego “napełnienia” czy innej formy naprawy. Jedyną możliwością na wymianę zepsutego filtra jest jego wyrzucenie i zakup nowego. Na szczęście dla wszystkich hodowców nie są one tak drogie jak mogłoby się wydawać.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)