Jak dbać o zęby by uniknąć częstych wizyt u dentysty?

Jak dbać o zęby żeby unikać nieprzyjemnych wizyt u dentysty? Te i inne rady zaprezentujemy Państwu w niniejszym artykule. Zacznijmy może od spraw podstawowych. Aby posiadać zdrowe zęby i nie musieć obawiać się bolesnych zabiegów dentystycznych, najważniejsza jest profilaktyka. Do niej możemy zaliczyć zarówno odpowiednie dbanie o zęby samemu, a także regularne wizyty u stomatologa.

Jeżeli istnieje konieczność założenia plomby, nie wahajmy się. Nawet jeśli zaboli nas trochę, to niewyleczony ząb może doprowadzić nas w niedługim czasie do o wiele większych komplikacji. Wtedy pozostanie nam już tylko chirurgia stomatologiczna, gdzie chory ząb zostanie usunięty przez dentystę-chirurga (np. w gabinecie stomatologia-impla.pl). Niestety, tą dziedziną życia rządzą brutalne i proste prawa. Albo dbamy o zęby, albo czekają nas poważne komplikacje. Większość z nas doskonale wie jak bardzo intensywny ból potrafią sprawić zepsute zęby. Ale dopóki taka sytuacja nas nie spotka, udajemy że wszystko jest w porządku. Powtarzamy naszym dzieciom by dbały o zęby, a tymczasem sami nie stosujemy się do własnych rad. Pochłania nas wysokie tempo życia, skłonność do jedzenia słodyczy, a także nie znajdujemy czasu i sił by umyć zęby dwa razy dziennie i zrobić to dokładnie. Wszystko to prędzej czy później prowadzi do bardzo nieprzyjemnych wizyt w gabinetach dentystycznych.

Jak więc dbać o zęby, aby móc powiedzieć że robimy to dobrze, lub przynajmniej na tyle żeby mieć czyste sumienie? Żelazną zasadą jest mycie zębów dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeżeli chcemy być prawdziwymi purystami, warto myć zęby trzeci raz dziennie po większym posiłku. Jednak żelazna minimum to jak wspominaliśmy – dwa razy dziennie. Jedno mycie powinno zająć nam od trzech do pięciu minut i być wykonane dokładnie. Jeżeli mamy szczoteczkę elektryczną, możemy użyć mniejszego wysiłku, bo wiele zrobi za nas ruchoma główka. Natomiast mając zwykłą szczoteczkę musimy się trochę natrudzić, aby poprawnie umyć wszystkie miejsca, gdzie mogą zalegać resztki jedzenia. Warto wykonywać ruchy okrężne szczotką, co znacznie zwiększa szansę że jej główka dotrze we wszystkie niezbędne miejsca.

Oprócz regularnego mycia powinniśmy co jakiś czas odwiedzać dentystę w ramach kontrolnej wizyty i ewentualnie plombowania na bieżąco pojawiających się ubytków w zębach. Regularnie to znaczy przynajmniej raz na dwa miesiące, ponieważ zazwyczaj w takim czasie nowe uszkodzenie może rozwinąć się na tyle bardzo, że konieczne będzie leczenie kanałowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)