Jak poprawić motywację pracowników?

Motywacja pracowników jest bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na właściwe funkcjonowanie firmy. Właściwa motywacja może przyczynić się do znacznego rozwoju przedsiębiorstwa. Aby motywacja pracowników była na odpowiednim poziomie należy zapewnić m.in. odpowiednią pensję, warunki do pracy, atmosferę oraz organizację wyjazdów integracyjnych czy rekreacyjnych.

be-better

Pracodawca może stosować odpowiednie działania, które poprawiają motywację pracowników. Do takich działań należą: stawianie ciekawych wyzwań (bardzo ważna jest osobista satysfakcja danego pracownika), oddanie części kontroli, podwyższenie wynagrodzenia, stosowanie drobnych nagród, oddanie części czasu na potrzeby własne, zwiększanie integracji zespołu (poprzez organizowanie wspólnych spotkań po pracy).

W celu określenia stopnia motywacji oraz oceny systemu motywacyjnego firmy można anonimowo przeprowadzić badanie motywacji pracowników. Powinno się one składać z kilkunastu do kilkudziesięciu pytań, które będą dotyczyć: pieniędzy, dodatkowych korzyści, poczucia bezpieczeństwa, prestiżu firmy i stanowisk pracy, atmosfery i wzajemnych relacji, awansów, kariery, rozwoju umiejętności, kształcenia, możliwości podejmowania decyzji, wyzwań oraz ciekawych obowiązków zawodowych.

Raport z takiego badania daje wiedzę o tym, jakie znaczenie mają dla badanych dane czynniki (np. jak istotne są relacje panujące w firmie). Wyniki badań można przedstawić za pomocą postaci graficznej, najlepiej za pomocą wykresów. Istotną kwestią jest to, aby we właściwy sposób skorzystać z informacji uzyskanych z takiego badania. W tych dziedzinach, które zostały ocenione najsłabiej należy wprowadzić odpowiednie korekty, a te ocenione najlepiej utrzymać na tym samym poziomie, chociaż poprawa nigdy nie zaszkodzi. Aby zmiany przeprowadzić w jak najodpowiedniejszy sposób warto skorzystać z pomocy fachowców w danej dziedzinie.

W przypadku badania motywacji pracowników warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wiedzą jak je odpowiednio przygotować oraz jak właściwie interpretować wyniki. Warto skorzystać z pomocy uznanych firm, które mają wieloletnie doświadczenie. Osobiście polecam w tym celu zajrzeć na stronę anacco.pl/badania-organizacji.

Badanie motywacji pracowników jest obecnie coraz częściej wykonywane, ponieważ daje istotną wiedzę, która pomaga usprawnić działanie firmy. Chociaż przeprowadzenie takiego może być dość kosztowne, to jednak z pewnością w perspektywie długofalowej z pewnością będzie opłacalne, ponieważ właściwy rozwój firmy jest najważniejszy.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)