Jak urządzić małe mieszkanie i nie zwariować? Poradnik dla mniej…

Własne M to zawsze powód do radość, nawet jeśli ma tylko kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy planujemy remont lub musimy od początku zagospodarować całą przestrzeń. Okazuje się bowiem, że stworzenie ładnego i funkcjonalnego wnętrza wcale nie jest takie proste, jak się nam na początku wydawało.

Dobry plan to podstawa

Niezależnie od tego czy planujesz zrobić generalny remont w swoim mieszkaniu czy urządzasz je od nowa, warto stworzyć plan. To nie tylko projekt ewentualnych ustawień mebli oraz sprzętów, ale również rozpiska jakie pracę wykonać najpierw, a jakie można potem. Wbrew pozorom mały metraż mieszkania wcale nie oznacza, że czeka Cię niewielka ilość zadań. Musisz się zastanowić nad tym, czy czeka Cię wymiana podłogi, instalacji elektrycznej czy też zmiana ustawień w instalacji wodnej w łazience. Na pewno w takim wypadku kupowanie i wybór mebli powinien zejść na dalszy plan, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko uszkodzenia ich w czasie prac.

meble do domu

Jens karlsson Flickr.com (CC 2.0)

Postaw na jasne odcienie – unikaj ciemnych, intensywnych kolorach

Niestety małe mieszkania wymuszają konieczność stosowania jasnych barw. Tylko takie bowiem optycznie powiększają, ale też rozjaśniają przestrzeń. Jeżeli lubisz ciemne i intensywne kolory, nie musisz całkowicie z nich rezygnować. Jeżeli znajdą się na jednej lub dwóch ścianach, mogą nadać wnętrzu zupełnie nowego wyrazu oraz niepowtarzalnego stylu. Kolejne istotną kwestią jest wybór mebli do małego M, tutaj też warto postawić na jasne odcienie (więcej tutaj). Pamiętaj, żeby przed malowaniem ścian mieć już gotową koncepcję na wystrój. Łatwiej bowiem dopasować odcień farby do mebli niż na odwrót.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa

W przypadku małych mieszkań bardzo ważną kwestią jest oświetlenie. Wbrew pozorom nie wystarczy tylko powiesić lampę w centralnym punkcie, gdyż może się okazać, że jest to za mało. Tutaj z pomocą przychodzą halogeny, ozdobne lampy stojące, a także oświetlenie boczne. W tym wypadku lepiej postawić na większość ilość, gdyż zbyt mało światła da wrażenie ciemnej, nieprzyjaznej przestrzeni.

Trzymaj się jednego stylu – ogranicz ilość dodatków

Aranżując swoje M koniecznie powinnaś trzymać się jednego stylu i to bardzo konsekwentnie. Na ograniczonej przestrzeni misz-masz konwencji sprawi, że nie będzie ono wyglądało designersko, a kiczowato. Dodatkowo osoba wchodząca będzie miało poczucie chaosu oraz bałaganu. Z tego też względu warto ograniczyć ilość dodatków oraz bibelotów. Wiadomo nadają one wnętrzu unikalnego charakteru, jednak zbyt duża ilość może przytłoczyć i tak niewielkie wnętrze.*

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 9.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głosy)