Karty do gry

Na przestrzeni cywilizacji intelektualiści znajdowali sobie najróżniejsze rozrywki. Niektóre dzisiejsze sporty wymyślone zostały i opracowane przez chłopów lub pasterzy, którzy chcieli sobie urozmaicić w jakiś sposób znój codziennej pracy. Niemniej w starożytności gry i rozrywki zarezerwowane były głównie dla kapłanów i przedstawicieli innych stanów wyższych. Wynikało to m.in. z faktu, że gry takie jak szachy czy go, wymagały znajomości wielu skomplikowanych zasad, a także lat ćwiczeń, szlifowania teorii i uczenia się.

Oczywiście niższe klasy wybierały rozrywki bardziej prymitywne także z tego względu, że niektóre gry wymagały niedostępnych wtedy plansz, pionków i innych akcesoriów. Dopiero wraz z rozwojem cywilizacji gry stały się bardziej powszechne, głównie za sprawą znaczącego zwiększenia dostępu do wiedzy i materiałów produkcyjnych. Stało się możliwe wykonanie szachownicy w domowym zaciszu. Niemniej niektóre gry nigdy na dobre nie opuściły salonu i do dziś uważane są za rozrywkę dla bardziej ambitnych, ze względu na skomplikowanie zasad i ciężką rywalizacją. Szachy nadal uważane są przez to za grę dość królewską, w której poznanie zasad to tylko wierzchołek góry lodowej, od której do zwycięstwa jest jeszcze długa droga. Dlatego zaczęto tworzyć gry o zasadach bardziej przejrzystych, do zabawy w które nie są potrzebne drogie i niedostępne przedmioty. Rewolucyjnym wynalazkiem okazały się karty, które dziś stanowią jedną z najbardziej popularnych rozrywek na świecie. Talia 52 kart podzielonych na cztery kolory umożliwiła ludziom stworzenie nieograniczonej liczby gier, często różniących się małymi detalami. Niektóre odmiany nie dają więc wielkiego pola do popisu graczom i opierają się raczej na intuicyjnym szybkim wyrzucaniu posiadanych przez siebie kart. Niektóre z kolei, jak poker, ze względu na duży wpływ czynnika ludzkiego na kształtujące się wyniki, stały się idealnym środowiskiem do hazardu.

Poker dziś jest jedną z absolutnie najpopularniejszych na całym świecie gier hazardowych, ale także karcianych. Odmiana texas hold’em, w która codziennie w Internecie gra kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, umożliwia zarówno skuteczną grę o pieniądze, co oczywiście budzi największe emocje ale i kontrowersje. Ale doskonale nadaje się także do gry sportowej, dzięki czemu poker na stałe zagościł w wielu ogólnoświatowych stacjach sportowych. Wiele osób kupuje także na własny koszt zestaw żetonów i gra w tę karciankę w domowym zaciszu wyłącznie dla jej celów rozrywkowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.0/10 (8 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)