Lokata – sposób na inwestycję

Jak inwestować swoje pieniądze, żeby dały nam gwarantowany zarobek? Istnieje na to wiele sposobów. Możemy kupić akcje na giełdzie, czekać aż podrosną do znacznie wyższej kwoty, po czym sprzedać uzyskują satysfakcjonujący zarobek. Jeżeli mamy gotówkę, która nie jest nam na dłuższy czas potrzebna, warto zainwestować ją w lokatę bankową.

Na czym ona polega? Gdy chcemy założyć lokatę bankową powinniśmy udać się do najbliższego banku, by tam Glasses woman saving on eyewear showing piggy bank smiling happyzawiązać umowę lokaty. Nasze pieniądze zostają na określony czas zamrożone, czyli pozostają do dyspozycji banku, zaś nam w zamian gwarantowane jest oprocentowanie lokaty. Zależne jest ono od sytuacji na rynku bankowym. Oprocentowane jest różne. Wpływa na to kwota, jaką składamy na lokatę, czas, na jaki zawieramy umowę z bankiem oraz przede wszystkim oferta banku, z której skorzystamy. Oczywiście najlepszym sposobem na zarobienie większych pieniędzy jest zainwestowanie większej sumy na dłuższy czas wybierając przy tym oprocentowanie zmienne. Znaczy to, ze nasze odsetki będą zachowywać się różnie, gdyż będą dostosowywane do ogólnej skali procentowej ustalonej przez Radę Pieniężną. Pewne jest to, że na takiej lokacie niczego nie tracimy. Bank jest zobowiązany wypłacić nam taką sumę, jaką wpłacaliśmy przy podpisywaniu umowy powiększoną o należne odsetki. Jeżeli chcemy wpłacić mniejszą kwotę, nic nie stoi na przeszkodzie. Możemy dokonać takiej lokaty, jednak w tym przypadku najlepiej wybrać oprocentowanie stałe, gdyż w krótkim czasie możemy przy zmienne stopie procentowej zarobić niewiele. Warto również wiedzieć, że inwestując dużą kwotę już od 50 tysięcy możemy negocjować z bankiem warunki, zaś stopa procentowa może podnieść się o około 1%. Oczywiście bank nie dokona żadnej umowy ze zbyt wielką korzyścią dla nas, jednak należy korzystać z każdych lepszych warunków.

E-lokata w zasięgu naszej ręki

Jeżeli mamy dostęp do konta internetowego, czyli usługi, która zapewnia nam bank, możemy skorzystać z tak zwanej e-lokaty. Jest to umowa lokaty bankowej, która zawierana jest wirtualnie, bez wychodzenia z domu. Jest o tyle korzystniejsza, ze nie wymaga czasu, w którym musimy dojechać o banku, by podpisać umowę. Poza tym oferty internetowe są znacznie korzystniejsze niż te, które oferują banki. W Internecie można znaleźć wiele rankingów, które znacznie ułatwiają znalezienie najlepszej lokaty – aktualny ranking lokat dostępny tutaj.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)