Lokata sposobem na systematyczne oszczędzanie

Banki powoli do swojej oferty wprowadzają produkty, które mogą być alternatywą dla programów systematycznego oszczędzania opartych o często ryzykowne fundusze inwestycyjne. Lokaty takie zawierane są na przykład na okres 4 lat podczas, których wpłacamy regularnie kwoty na przykład na poziomie 200-300zł. Taka forma oszczędzania może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które zbierają kapitał na określony cel. Może być to zbieranie na samochód lub wycieczkę zagraniczną.

Systematyczne oszczędzanie

oszczędnościNiezależność finansowa jest bardzo modnym pojęciem szczególnie w polskim internecie. Większości osób niezależność finansowa kojarzy się z bogactwem i wysokimi dochodami. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Wolność finansowa to inaczej brak konieczności pracowania w celu zaspokojenia swoich potrzeb. W dużym uproszczeniu oznacza to, że aby osiągnąć niezależność finansową powinniśmy posiadać wystarczająco dużo kapitału aby odsetki od posiadanego majątku pozwalały na zaspokajanie naszych potrzeb. I nie chodzi wcale o kupowanie drogich aut czy podróże dookoła świata. Chodzi o posiadanie takiego kapitału dzięki, któremu będziemy w stanie utrzymać obecny poziom naszego życia uzyskują dochód tylko i wyłącznie z naszych aktywów.

Aby jednak móc cieszyć się wolnością finansową należy przejść często żmudną drogę. W sieci pojawia się wiele pomysłów i jeszcze więcej różnego rodzaju guru, którzy przedstawiają niby skuteczne sposoby na osiągnięcie wolności finansowej w bardzo krótkim czasie. Niektórzy się zapędzają i mówią nawet o horyzoncie zaledwie kilku miesięcy, co zwyczajnie nie jest możliwe. Najlepszą droga do uzyskania najpierw bezpieczeństwa finansowego a następnie pełnej wolności finansowej jest systematyczne oszczędzanie i inwestowanie nadwyżek finansowych powstałych w wyniku poczynionych oszczędności.

Bez względu na to czy do budowania swojego majątku użyjemy lokat, funduszy inwestycyjnych, akcji czy nieruchomości najważniejsza jest silna wola i systematyczność. Początek jest najtrudniejszy a kwoty jakie udaje nam się zaoszczędzić rzadko kiedy pozwalają na wykorzystanie najlepszych rozwiązań do pomnażania swoich oszczędności. Dlatego zacząć można od najprostszych i najpewniejszych rozwiązań jakimi są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Narzędzia te pozwolą akumulować kapitał na większe inwestycje i przy okazji dzięki odsetkom od lokaty bankowej nasz kapitał będzie systematycznie rósł.

Najlepsze lokaty dają zarobek rzędu nawet 5% w skali roku co nie jest takim złym wynikiem inwestycyjnym. Oczywiście rzadko kiedy się zdarza, że bank w którym mamy konto ma zawsze najlepszą ofertę lokat terminowych dlatego powinniśmy aktywnie poszukiwać najlepszych rozwiązań, które pozwolą na jeszcze szybciej i efektywniej budować swój fundusz bezpieczeństwa finansowego oraz fundusz na dalsze często bardziej skomplikowane i wymagające większej wiedzy inwestycje.

Aby znaleźć najlepsze dostępne na rynku lokaty bankowe możemy wykorzystać w tym celu dostępne na wielu finansowych portalach internetowych rankingi lokat, który jest dostępny tutaj. Ranking lokat to zestawienie aktualnych ofert dostępnych na rynku. Warto je śledzić przede wszystkim gdy zbliża się termin zakończenia dotychczasowej lokaty. Może się okazać, że w banku obok możemy uzyskać dużo lepsze oprocentowanie lokaty niż te które otrzymywaliśmy dotychczas. O ile przy niewielkich kwotach takie różnice mogą wydawać się nie wartę zaangażowania to jednak warto wyrobić sobie nawyk śledzenia rankingów, ponieważ przyda nam się taki nawyk gdy będziemy dysponować zdecydowanie większym kapitałem. 1% różnicy w oprocentowaniu przy kwocie kilkudziesięciu tysięcy zł może okazać się znaczący.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)