Lokaty długoterminowe czy krótkoterminowe?

Ulokowanie prawidłowo swoich oszczędności wymaga od nas podejmowania wielu różnych decyzji. W przypadku, gdy w celu pomnażania domowego budżetu wybieramy bankową lokatę, musimy na początku zdecydować, czy interesuje nas opcja długoterminowa, zdecydowanie bardziej popularna, czy raczej wybierzemy jej krótkoterminowy odpowiednik.

Charakterystyka lokat długoterminowych

shutterstock_143940817Ponad 75% wszystkich umów lokatowych stanowią te, które dotyczą ich długoterminowych wersji. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie one pozwalają na osiąganie najwyższych zysków – im dłuższy okres lokowania pieniędzy, tym większe odsetki wpłyną na nasze konto. Trzeba jednak pamiętać, że możliwe jest to głównie dzięki temu, że takie lokaty wykorzystują efekt „zamrażania” naszych pieniędzy. Przez rok, dwa czy pięć – a czasami nawet i dziesięć lat – nie mamy fizycznego dostępu do pieniędzy. Ich wycofanie z funduszu przed upłynięciem terminu lokowania może z kolei sprawić, że nie tylko stracimy dotychczasowe zrobione odsetki, ale będziemy musieli nawet zapłacić dodatkową karę.

Zdecydowanym plusem takich umów jest z kolei dość wysokie oprocentowanie lokat. W zależności od warunków konkretnej oferty może ono wynosić od kilku do kilkunastu procent, przy czym najczęściej jest to oprocentowanie liczone w skali miesiąca. To oznacza, że odsetki np. ze stycznia zasilają nasze konto bezpośrednio, a więc odsetki za luty liczone są już łącznie z tymi styczniowymi.

Krótkoterminowa alternatywa

Dla klientów, którzy nie lubią czekać latami na dostęp do swoich pieniędzy, dobrym wyjściem mogą być krótkoterminowe lokaty bankowe, które zawrzeć można na okres miesiąca, pół roku albo roku. W zależności od banku oferta może dotyczyć też lokat kwartalnych albo nawet tygodniowych. Należy jednak pamiętać, że zysk z takiej inwestycji będzie raczej symboliczny z powodu bardzo niskiego oprocentowania. Wyjątkiem są, o czym przypomina konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html, sytuacje, w których kapitał wejściowy już na samym początku wynosi kilkaset tysięcy złotych. Przy kwotach rzędu kilku tysięcy odsetki z takiej sumy wyniosą najwyżej kilkadziesiąt, rzadziej kilkaset złotych.

Dlaczego więc lokata krótkoterminowa w ogóle funkcjonuje w ofertach banków, skoro dla klientów wydaje się mało opłacalna? Jak wskazują specjaliści, takie produkty bankowe są doskonałą okazją, aby wdrożyć się w bankowy system lokatowy i sprawdzić, jak on funkcjonuje oraz w jaki sposób należy w niego inwestować. To również możliwość dla młodych ludzi, by niewielkim wysiłkiem uzyskiwać pasywny dochód.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)