Nawigacja w telefonie

Umiejętność odnalezienia się w obcym miejscu była kiedyś na wagę złota. Przy braku map niemal każdy zakamarek świata mógł się wyadawać obcy. Dziś, chociaż świat wygląda zupełnie inaczej, to gąszcz ulic, bloków i ludzi na ulicach czy chodnikach znacznie utrudnia odnalezienie się w przestrzeni. Szczególnie mocno odczuwać mogą to kierowcy słabo zorientowani w przestrzeni i mający problem z zapamiętaniem trasy, po której podrużują. Nawet we własnym mieście, jeśli jest nieco więcej, można popełnić wiele licznych błędów przy przedzieraniu się przez kolejne skrzyżowania. Nie dziwi więc, że po pojawieniu się możliwości nawigacji satelitarnej, stała się ona natychmiast wielkim hitem. Samo posiadanie mapy wcale nie gwarantuje sukcesu, jako że wiele osób ma problem z prawidłowym odczytaniem danych kartograficznych.

Niektórzy też w trakcie podróży, nie posiadając nikogo do pomocy, nie jest w stanie jednocześnie patrzeć na drogę i analizować mapę. Z pomocą w tej sytuacji przyszła nowoczesna technologia. Na początku w formie PDA, czyli przenośnych małych komputerów, przeważnie o przekątnej ekranu dotykowego 3.5 cala. Procesor o częstotliwości 600Mhz i kilkanaście megabajtów pamięci w zupełności wystarczyły do obsługiwania dość prostego w obsłudze systemu. Wiele z nich dostarczonych zostało przez Microsoft i w istocie mocno przypominały swoimi funkcjonalnościami te znane z wydań PC-towych Windowsa. Najważniejszym jednak elementem tych urządzeń jest antena-moduł GPS. To właśnie dzięki zastosowaniu mocnego i twałego modułu można szybko i sprawnie namierzyć i skoordynować dane na temat położenia samochodu względem kilku satelit. Aby system GPS mógł działać poprawnie, konieczne jest urzymanie stałego kontaktu z kilkoma satelitami jednocześnie. Niestety, niektóre pierwsze smartfony czy urządzenia PDA, które wprowadzane były na rynek niższymi kosztami, nie gwarantuje trwałego i dokładnego wyznaczenia położenia samochodu, a to może czasami bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Niemniej posiadanie nawigacji samochodowej stało się nie tyle modne, co niemal konieczne. Oprogramowanie do nawigowania jest coraz lepsze, szybciej wyznacza i koryguje trasę, a nawet posiada wiele istotnych dodatkowych informacji na temat różnych firm i instytucji. Urządzenia, na których można uruchomić nawiagację są dziś bardzo tanie i uniwersalne.

Mnogość dostępnych konkurencyjnych programów czy właśnie urządzeń doprowadziła do takiej popularyzacji nawigacji samochodowej, że niemal każdy samochód na nowoczesnych drogach, wyposażony jest w taki czy inny system. A razem z ogromnym rozwojem firm zajmujących się tworzeniem programów nawigacyjnych znacznie wzrosło piractwo w tej branży – ilość kradzionych programów jest olbrzymia.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.1/10 (20 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)