Poker to też sport

Dyscypliny sportowe w dużej mierze odzwierciedlają zainteresowania danego społeczeństwa, a także ideały kultury danego czasu. Po starożytnych sportowcach widać wyraźnie, jak wielki wpływ na sport miała mitologia grecka. Wszystko to wynikała z wielkiego szacunku starożytnych do siły bóstw. Artyści tamtych wieków przestawiali na malowidłach i w rzeźbach Bogów jako młodych, doskonale umięśnionych, zdrowych i szalenie proporcjonalnych, pięknych mężczyzn i kobiety. Sportowcy biorący udział w igrzyskach olimpijskich w pewien więc sposób przypominali te idee w sposób namacalny. Dodatkowo, sama idea igrzysk olimpijskich stworzona została z myślą o tym, aby ludzie poprzez zdrową i poprzedzoną wielomiesięcznymi treningami pracę, oddawali w rywalizacji sportowej hołd Bogom.

Z czasem sport zaczął ewoluować i dyscypliny sportowe, które w większości do tej pory czerpały z ucywilizowanej tradycji myślistwa, zaczęły być nakierowane bardziej na gry zespołowe. Stworzenie pierwszych odbijających się od podłoża piłek umożliwiło wymyślenie wielu nowych dyscyplin sportowych opierających się na zupełnie nowych, niespotykanych do tej pory. Kolejną rewolucję przyniósł rozwój motoryzacji. Chociaż oczywiście na początku ściganie się i rywalizowanie w pojazdach mechanicznych napędzanych silnikiem budziło wiele kontrowersji, dziś turnieje i mistrzostwa samochodowe gromadzą równie dużą rzeszę widzów, co klasyczne dyscypliny. Kolejne przełomy już nie budziły takich kontrowersji a Międzynarodowy Komitet Olimpijski corocznie rozpatrywać musi kolejne wnioski o dodanie nowej dyscypliny sportu do listy oficjalnych dyscyplin olimpijskich. Mimo, że liczba tych gier nie jest szczególnie długa, telewizje i sponsorzy sportowi wspierają mocno także te dyscypliny, które nie mogą zyskać przychylności działaczy sportowych. Jedną z takich gier, ciągle walczących o uznanie na świecie, jest poker.

Ta gra karciana, szczególnie popularna pod odmianą texas hold’em, wciąż wielu kojarzy się głównie z hazardem i rozrywką pozbawioną jakichkolwiek czynników uzależnionych od ludzi, a opartą jedynie na szczęśliwym trafie. Tymczasem poprzez ciekawe skonstruowanie zasad zawodnicy texas hold’em mają bardzo wiele możliwości wpływania na swoje szanse, poprzez analizowanie ruchów swoich rywali, albo jeszcze bardziej zaawansowane i skomplikowane liczenie kart. Znanie rachunku prawdopodobieństwa i czujność na blefy rywali znacząco podnosi szanse na wygranie, albo przynajmniej nieprzegranie rozdania.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.5/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)