Popyt na pracę? Co to takiego?

Rynek pracy to nie tylko oferty pracy. Jest tak rozległym zagadnieniem, że tak naprawdę trudno go skupić w jednej grupie co wynika z tego, że wiąże się z nim niezliczona ilość pojęć, które często są mnie lub bardziej nieodłączne o tej tematyki. W tej publikacji dziś zajmiemy się popytem na pracę.

zapotrzebowanie na rynku pracyPewnie wielu z was wie co to popyt na produkty czy też usługi, ale na pracę? Tak to nic innego jak te poprzednio wymienione. Jak w przypadku produktów i usług jest także zapotrzebowaniem na siłę roboczą.

Oczywiście podmiotem jest praca za którą każdy z pracowników otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie w związku z tym jaką pracę wykonuje oraz w jakim wymiarze godzin. Czynnikami popytu na pracę jest wcześniej wymieniony również popyt na usługi i dobra, ale także koszty oraz wydajność pracy. Z tymże pojęciem ściśle wiąże się także podaż, jest to tak jakby potocznie mówić druga strona tego medalu. O co w tym wszystkim chodzi? Jest to ilość chętnych osób na dane stanowisko o określonej stawce wynagrodzenia oraz w danym czasie. Jakie są z kolei czynniki tego o to zjawiska?

Najczęściej są to: przyrost naturalny, wzrost wykształconego społeczeństwa i chętnego do pracy, ilość zaludnienia na danym obszarze, ale także i migracje zawodowe. Jak widać rynek pracy to symbioza między pracodawcą, a chętnymi do pracy, ale także i różnymi czynnikami czy też zjawiskami. Wszystko dzieje się niczym w przyrodzie. Bez jednego nie może istnieć drugie. Jeżeli chodzi o oferty pracy w naszym kraju nie można narzekać na bezrobocie szczególnie tym, którzy są chętni. Chociaż nasz kraj inwestuje w młodych i wykształconych to niestety powstały jakieś chore zasady według, których osoba o danym wykształceniu nie może pracować w danym zawodzie, który godzi w jej wyższe wykształcenie. W jaki zatem sposób ma znaleźć pracę osoba wykształcona dla której nie ma miejsca w jej wyuczonym zawodzie? Tak chore postępowanie rządzących właśnie doprowadza do tego, że rynek pracy posiada coraz to więcej bezrobotnych przez co spada wydajność naszej gospodarki.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głosy)