Prawdopodobieństwo wygranej

Różne gry wymagają skrajnie różnych umiejętności od gracza. Niektóre, do dziś bardzo popularne, opierają się na elemencie losowym. Gry planszowe, jak chińczyk czy karciane jak wojna, nie dają się manipulować ani zmieniać poprzez zachowanie gracza. Inne z kolei wymagają nie tylko bardzo szczegółowej wiedzy z zakresu matematyki czy prawdopodobieństwa. Szachy, do dziś nazywane królewskim sportem, składają się z tysięcy kombinacji i rozwiązań, jednak teoretycznie większość z nich da się przewidzieć nawet na wiele kolejek wprzód.

Wynika to z dość reakcyjnego charakteru szachów – ruch jednego gracza wywoła na poziomie zawodowym ograniczoną liczbę możliwych odpowiedzi, a te z kolei doprowadzą pierwszego gracza do kontynuowania, zaniechania lub zmodyfikowania strategii. Mimo wszystko wiele określonych ruchów czy zachowań na szachowej planszy została dokładnie opisana w licznych podręcznikach. Wiele sposobów otwarcia partii w szachach otrzymało nawet własną specjalistyczną nazwę, którymi profesjonaliści posługują się bez problemu. To właśnie takie gry, gdzie gracz ma prawo dyktować poniekąd warunki w obrębie regulaminu dyscypliny, cieszą się stopniowo coraz większą popularnością. Głównie dlatego, że wraz z rozwojem i komercjalizacją sportu ludzie bardzo chętnie zaczęli śledzić rywalizację. Nieważne na jakim poziomie czy w jakiej dyscyplinie, rywalizacja i walka jako nieodzowny element rozgrywki sportowej przedarł się także do innych dziedzin. Jedną z największych zmian przeszedł poker. Chociaż w różnych odmianach grany był o wielu dziesiątek lat, dopiero rozwój telewizji sportowej i Internetu przyczynił się do wzrostu jego popularności. Pierwsze rodzaje pokera miały na celu uprzyjemnienie podróży marynarzom i ewentualne wygranie od przeciwników ich pieniędzy. Tak rozpoczęła się era pokera kojarzonego wyłącznie z zadymionymi ciasnymi pomieszczeniami i brudnymi stołami, na których zastawia się ostatnie pieniądze. Dopiero powstanie odmiany texas hold’em wprowadził poker nieco wyżej, może nie tyle na salony, ale do świata sportu. Nowe reguły zaczęły bowiem kłaść większy nacisk na umiejętność przewidywania, odczytywania zamiarów rywali, blefowania i analizowania. Również znajomość matematyki, a szczególnie rachunku prawdopodobieństwa, zaczęła przydawać się mistrzom.

Przy kilku graczach przy jednym stole możliwe jest bowiem z dość dużą dokładnością obliczenie, jak duże pozostały szanse na wyłożenie przez krupiera pożądanej przez nas karty w najbliższej rundzie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.9/10 (12 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)