Smartfony w dzisiejszych czasach

Na początku rozwoju sieci komórkowych największym problemem, który faktycznie ciężko było przeskoczyć, była wielkość i nieporęczność pierwszych modeli telefonów. Zazwyczaj musiały się one znajdować bardzo blisko stacji dokującej, ponieważ szybko się rozładowywały. Z czasem jednak zaczęto zmniejszać ich rozmiary. W efekcie moda na odchudzanie telefonów trwała kilka lat, aż udalo się zminimalizować telefon do wielkośc samego wyświetlacza. Pojawiły się telefony w wersji slide, czyli z klawiaturą wsuwaną pod wyświetlacz, a także takie z dotykowym ekranem.

Dopiero, gdy rozwój technologiczny pozwolił na uzyskanie bardziej stabilnego zasięgu, a także dostęp do Internetu, zrozumiano, że niekoniecznie nieco większy telefon będzie czymś złym. Postanowiono więc zastosować w niektórych modelach telefonów klawiaturę QWERTY, czyli odzwierciedlającą układ klawiszy znany wszystkim z uniwersalnej klawiatury komputerowej. Dodatkowo udało się znacznie wydłużyć żywotność baterii, dzięki czemu urządzenie nawet z bardzo dużym wyświetlaczem o wyjątkowo mocno nasyconych barwach był w stanie działać dłużej niż dobę. Możliwe stało się także umieszczenie w telefonie, bez jego zbędnego obciążania, modułów GPS. Dzięki temu telefony stały się tak uniwersalne, że uzbrojone w Bluetooth i szerokopasmowy Internet mogły zostać uznane za małe komputery. Takie miano ostatecznie przypadło kolejnej generacji urządzeń, jeszcze bardziej mobilnych a jednocześnie posiadających podzespoły z mocą prawdziwego komputera – tabletom. Jednak te telefony, które posiadają otwarty i dający się modyfikować użytkownikowi na wiele sposobów system, jak Symbian czy Android, wciąz cieszą się wielkim powodzeniem. Są to smartfony i w porównaniu do klasycznych pierwszych modeli komórkowych są zdecydowanie bardziej zaawansowane. Jednocześnie nie są tak duże jak tablety i zachowują większość cech telefonu. Dzięki mocnym bateriom potrafią służyć bardzo długo. Modele w tej technologii charakteryzują się także bardzo dobrymi aparatami fotograficznymi, które pozwalają też na kręcenie krótkich filmów. Oczywiście dużym ograniczeniem każdego smartfona jest przestrzeń dyskowa, na której zapisywać można takie dane, jak filmy czy muzyka. Nawet po wykorzystaniu dostępnych kart pamięci przesteń, z jakiej korzystać może użytkownik takiego smartfonu, jest dość uboga.

Niemniej zazwyczaj synchronizacja takiego multizadaniowego telefonu z każdym wyposażonym we w miarę nowoczesny system operacyjny i bluetooth przebiega banalnie łatwo i szybko, a kompatybilne systemy automatycznie dopasują do siebie odpowiednie sterowniki i nawet aplikację obsługującą tę synchronizację.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.9/10 (14 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)