Sprawdź nasze ciekawostki. Upewnij się, że o Hondzie wiesz już…

Czy wiesz, że Honda jest nie tylko producentem motocykli i samochodów osobowych, ale i silników lotniczych, a nawet całych samolotów? Dziś przedstawiamy garść faktów z historii tej wyjątkowej, japońskiej marki i obalamy typowe mity z nią związane. Mamy nadzieję, że jesteście ciekawi.

8 ciekawych faktów z historii Hondy

1. Civic mógł być wyposażony w opcjonalną klimatyzację już na początku lat 79.

Być może dziś nie brzmi to już zbyt ekstrawagancko, ale Civic z 1972 r. mógł być wyposażony w manualną klimatyzację. Auto było oferowane w trzech wersjach nadwoziowych:

  • trzydrzwiowej,
  • pięciodrzwiowej,
  • małe kombi.

Co ważne, za kwotę nieco ponad 2 tys. dolarów klienci mogli oczekiwać także składanej kanapy z tyłu, radia z falami AM oraz system hamulcowy bazujący nie na bębnach, a na tarczach.

2. Honda debiutowała na rynku samochodowym z modelem N600

Mimo że Honda miała kilka prototypów aut miejskich, to dopiero w 1963 r. wprowadziła do sprzedaży model N600, bo poprzednie konstrukcje pod względem technologicznym i technicznym przypominały raczej motocykle.

N600 nie osiągnął jednak spodziewanej popularności i Honda miała już wycofać się z rynku samochodowego, ale zdecydowała się jeszcze na podjęcie próby z Civiciem. Decyzja okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

3. Honda to 8. co do wielkości producent samochodów na świecie

Honda to 8. na świecie i 2. w Japonii co do wielkości producent samochodów.

Honda

Na fotografii Honda CL9 2.0 155 KM
Zdjęcie pochodzi z bazy marki Enduro 7 http://enduro7.pl/sklep/czesci-oem-honda

4. Hondę założył mechanik bez szczególnego wykształcenia

Ojcem Hondy był Soichiro Honda; Honda pracował jako mechanik w jednym z warsztatów samochodowych i nie mógł pochwalić się ani szczególnym urodzeniem, ani – tym bardziej wykształceniem.

Zanim Honda Soichiro ruszył z produkcją aut pod swoja marką, pracował m.in. dla marki Toyota, dla której pracował jako podwykonawca, dostarczając m.in. pierścienie tłokowe. Formalnie Honda została powołana do życia jako mały zakład produkcyjny i instytut badawczy w połowie lat 40. ubiegłego wieku – tuż po zakończeniu II wojny światowej.

5. Honda cieszy się dużym zaufaniem w branży motoryzacyjnej

Honda to dziś synonim niezawodności na lata.

6. Honda ma swoje lotnisko

W pobliżu głównej fabryki Honda ma własne lotnisko.

7. Honda sprzedaje łącznie ok. 20 milionów motocykli i samochodów

Każdego roku na rynek trafia blisko 20 milionów egzemplarzy samochodów i motocykli tej japońskiej marki. Honda jest dziś obecna w sumie w 33 krajach na całym świecie i ma ponad 120 punktów dystrybucyjnych.

8. Honda może pochwalić się największą liczbą zwycięstw w historii motosportu

Ale ich listę pozostawiamy na osobny artykuł.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głosy)