Zasięgi telefonów komórkowych

Wiele wynalazków zrewolucjonizowało życie na naszej planecie w stopniu niewyobrażalnym, wpływając poważnie na losy całej cywilizacji. Wynalezienie telegrafu a potem telefonu, radia i telewizji, czy wreszcie wynalazek najbardziej spektakularny – Internet – umożliwiło kontakt i przepływ informacji w sposób praktycznie nieskrępowany. W pośrednim stopniu przyczyniły się wszystkie one do globalizacji, która przecież opiera się na błyskawicznym i nieskrępowanym granicami przepływie informacji, dóbr oraz usług.

Telefon w dzisiejszych czasach jest atrybutem każdego człowieka. Dzięki możliwości minimalizowania podzespołów udało się stworzyć telefony przenośne, które wyposażone w baterie można nosić ze sobą bez ładowania nawet kilka dni. Możliwość przeprowadzenia rozmowy bądź wysłania informacji tekstowej z każdego miejsce w każdej chwili skusiło miliardy ludzi i obroty największych sieci komórkowych stawiają ten biznes w ścisłej czołówce dochodowych branż. Rozwój sieci telefonicznej trwa ciągle i jest podyktowany głównie tym, że telefony dają dziś możliwość bardzo przyjemnego obsługiwania nowoczesnych aplikacji oraz korzystania z Internetu. Właśnie szybki, bezpieczny i stabilny dostęp do Sieci staje się dla operatorów oczkiem w głowie, ponieważ klienci coraz częściej wykorzystują swoje karty SIM do pobierania danych pakietowych, nie tylko do dzwonienia. Wciąż jednak ogromnym problemem niektórych krajów, szczególnie tych wdrażających innowacyjne rozwiązania z opóźnieniem, jest zasięg. Ten podstawowy, z którym niejako przygoda telefonii komórkowej się rozpoczęła, to zasięg GSM, posiadający różne częstotliwości. Z reguły pokrywa on całość rozwiniętego kraju, ale nadaje się wyłącznie do przesyłania głosu i wiadomości tekstowych. Dlatego aby umożliwić klientom pobieranie danych pakietowych konieczne było stworzenie nowych standardów, tak powstał EDGE. Znalezienie się w zasięgu takiej właśnie sieci pozwala na niezbyt szybkie, ale jednak skuteczne korzystanie z internetu. Chociaż ściąganie plików czy oglądanie strumieniowo kanałów jest niemożliwe, to przeglądanie prostych witryn i odbieranie poczty już tak. Dodatkową zaletą tego zasięgu jest spore pokrycie terenu, dzięki czemu jest to drugi najłatwiej dostępny format.

Dopiero od niedawna w Polsce trwa rozbudowa infrastruktury HSDPA, dzięki której można korzystać z Internetu w zakresach 3G oraz 3G+, co pozwala na teoretycznie bardzo szybki dostęp – w warunkach laboratoryjnych sięgający nawet 21MB/s. Oczywiście tak dobrze sieć HSDPA działa wyłącznie w największych miastach kraju, ale jej zasięg wzrasta w bardzo szybkim tempie i wszyscy operatorzy starają się zachęcić kolejnych klientów do zakupienia urządzeń działających w tych sieciach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.4/10 (15 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)